Skurup Invest i Kvadrat AB • Skurup
Invest in Markförvärv med bottenpant
Översikt
En erfaren fastighetsutvecklare förvärvar nu mark i utkanten av centrala Skurup inför byggnation av totalt 28 bostadsrätter. Första etappen består av 14 bostäder med mellan ett till två RoK och i dagsläget är 13 av 14 enheter sålda med förhandsavtal. Färdigställandet av den första etappen är beräknat till september 2021. Den andra etappen med ytterligare 14 bostäder beräknas färdigställas i februari 2022.
Projektet värderas till ca 27,4 mkr i färdigställt skick (värdetidpunkt mars 2020) och bygglov är beviljat. Teamet bakom projektet är erfarna fastighetsutvecklare som tidigare rest kapital via Tessin, varav ett parhusprojekt som återbetalades till investerarna i juni 2020.
Bolaget lånar nu in upp till 4,7 mkr för att finansiera markförvärvet och påbörja byggnationen. Den aktuella resningen är det första lyftet i ett byggkreditiv bestående av ett flertal lyft under 2020/2021. Lånet löper upp till 16 mån med 8 % årsränta och säkerställs med bottenpant i fastigheten, proprieborgen samt aktiepant.
Investeringens styrkor
- Försäljningsgrad 93 %
- Bottenpant i fastigheten
- En återbetald kapitalresning via Tessin
- Capital raised in 3 days
- 4 840 000 SEK
Repayment postponed
- Number of investors
- 82
- Investment type
- Loan
- Time to maturity
- Upp till 16 mån
- Annual target for return
- 8 %
- Minimum amount to invest
- 30 000 SEK
- Loan number
- #20206-1
This project has been completed and is not available for reservations.